středa 17. ledna 2018

Shrnutí prvního semestru na AFIL, Univerzita Pardubice - četba


Zdravím! (k poslednímu článku, kde jsem očividně zase kecala, se nebudu už ani vyjadřovat 😁)
Rozhodla jsem se s vámi podělit o knihy, které jsem četla během semestru a zároveň se mi i líbily, nebo mne nějak obohatily. (Je zkouškové, tak mám čas prokrastinovat a psát článek...) Upozorňuji, že jde o britskou či americkou literaturu.

Tento semestr na navazujícím byl velmi pestrý a náročný na četbu. Na každý týden jsem četla divadelní hru nebo knihu. Jeden týden se sešly i tři knihy - velká zábava 😅


Související obrázekJako první bych vám doporučila něco z dětské literatury. Není to nic nového, ale neznám moc lidí, kteří by tyhle knihy četli, i když jsou o nich filmy a seriály. Mluvím o Alenka v Říši divů a Čaroděj ze země Oz. Obě knížky byly takové své a originální (na dobu, kdy vznikly). Ale Alenku bych si asi jako dítě moc neužila. Bylo by to na mne takové zmatečně. Teď jsem si čtení užívala, jelikož jsem věděla o skrytých kontextech a různých názorech autora na děti a znalosti. Oz byl fajn, žádný film jsem neviděla (možná jako prcek, ale to si nepamatuji). A tak pro mne byl celý příběh (i když s opakujícím se rámcem děje) překvapivý. Alespoň co se týče čaroděje.

Další kniha je z úplně jiného soudku: Rebecca od Daphne Du Maurier (česky Živá a mrtvá). Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla (i když mi spolužáci prozradili konec 😔), jelikož byl příběh opravdu napínavý. Hrdinka byla sice příšerná, to ale nic neměnilo na zbytku záhady a rozuzlení. Koupila jsem si už i další knihu od Du Maurier (Jamaica Inn), tak jsem zvědavá. I když je Rebecca celkem starý počin,  rozhodně nikoho neurazí.

Z divadelních her bych doporučila dvě. End Game od Samuela Becketta a Hangmen od Martina McDonagha (ten má nyní úspěšný film, Tři billboardy kousek za Ebbingem). Hra od Becketta se mi líbila, i přesto, že jde o absurdní drama. Postavy měly hloubku a smysl. Na Hangmen se mi líbil humor spojený s napětím. Hra je sice nová (2015), ale je zasazená do 60. let v Británii. Hru jsem navíc viděla i jako divadelní představení v Klicperově Divadle, Hradec Králové. To jistě také ovlivnilo mé pocity z následné četby.

Toto jsou opravdu díla, která mi zůstala v paměti a rozhodně nelituji, že jsem je četla. Nyní čtu Their Eyes Were Watching God od Zory Neale Hurston, na kterou budu dělat i rozbor. Snad vás něco z mého výběru zaujme a třeba se také podělíte se svojí zkušeností z četby.

0 postřehů:

Okomentovat

Píše Paffy 2013 NEKOPÍRUJ!!!. Používá technologii služby Blogger.

© Knihy nadevše!, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena