pátek 1. srpna 2014

{Přijímací zkouška} Anglický jazyk pro odbornou praxi - část 1. Porozumění textu

Ráda bych se podělila se svojí přípravou na tento obor. Netvrdím, že VÁM to pomůže na 100 %. Mě to ale bohatě stačilo, abych přijímací zkoušky zvládla se ctí. Půjde především o studijní materiály a tipy, jak se se vším poprat.

Nejdříve bych chtěla všem doporučit, ať se začnou učit už o prázdninách před začátkem čtvrťáku. Sama jsem se lehce připravovala a musím uznat, že mi to dost pomohlo. Ono totiž ve čtvrtém ročníku SŠ je toho opravdu mraky! Někteří musí dohnat celou povinnou četbu (já sama jsem ke zkoušce šla s 5ti přečtenými knihami - ano, já milovník knih), zpracovat si a učit se maturitní otázky. O maturitním plese ani nemluvě. Prostě, jestli máte volno, dejte se do učení!

Základem je vědět, z čeho se přijímací zkoušky skládají. NA UPCE se to podobá struktuře Cambridgeských zkoušek FCE. Je tu porozumění textu ( = True/False; výběr vhodných slovíček dle kontextu, apod.), vkládání odstavců do mezer v textu, gramatika (přepis vět s požadovaným jevem), doplnění mezer v textu (multiple choice), gap filling (doplnění slova bez možnosti výběru = musíte sami vědět, co tam bude), literatura (autor + dílo), historie (událost, osobnost + letopočet), kultura (vědět zeměpis, politiku, historii a tradice = multiple choice a v další části musíte sami vědět, co požadují) a také poslech.

Pokud jste rozhodnutí již před koncem kalendářního roku, zjistěte si, kdy má tento obor den otevřených dveří. Věřím, že vám velmi pomůže a uvidíte i samotnou školu a učitele. Samozřejmě budou všichni milí, ale to je úplně všude.

V tomto článku bych se ráda zabývala porozuměním textu. Jak jsem již výše zmínila, klíčem jsou zkoušky FCE (First Certificate in English, nově Cambridge English: First). Nehodlám zde nikoho vyučovat. Chci jen dát pár tipů na učební materiál a co pomohlo zrovna mě.

Samozřejmě se hodí umět gramatiku B1-B2... ale spíše B1+. To znamená, že perfektně umíte úroveň B1 a něco málo navíc. Zkoušky FCE jsou totiž úroveň B2, ale nikdy se neučte na nižší úrovni, než kterou právě máte (sice to je pohodlnější, ale naprosto neefektivní). Přijímací zkouška na anglický jazyk pro odb. praxi je také převážně B2.

Já sama jsem si koupila knížku na přípravu k FCE a ještě ke všemu Self-study Pack s odpověďmi. To znamená, že jsem měla o CD navíc (které by jinak vlastnil učitel a student nikoliv) a navíc je na konci (před klíčem) pár tipů, na co se při (např. writingu) zaměřit/hodnotit.

Dále doporučuji sledovat filmy/seriály v originálním znění. Pokud je to pro vás těžké (já také nezvládnu úplně vše bez titulků), sežeňte si ANGLICKÉ titulky. V žádném případě ne české, jelikož to svádí k lenosti. Neposloucháte a jen čtete - tím nic nerozvíjíte. Není také na škodu číst knihy v originále. Můžete začít zjednodušenou četbou od Penguina, nedoporučuji zrcadlový text - také to svádí hned čučet na češtinu. Nebo dětské knihy bez zjednodušení (Roald Dahl, Dr. Seuss, J. K. Rowling, atd.). Nebojte se toho! Pokud nechcete utrácet, podívejte se v knihovně nebo si kupte použité paperbacky na aukru.

Ráda bych přešla už k samému porozumění textu. Nikdy nepočítejte s tím, že zadavatel spoléhá, že dané problematice/oboru rozumíte. Někdy je právě horší, když víte o tématu vše. Zadavatel si totiž může psát úplně co chce! Klidně si informace lehce pozměnit - musíte totiž dokázat, že textu rozumíte do posledního slovíčka. Někdy k rozhodnutí mezi true a false vede JEDINÉ slovíčko a nebo třeba CELÝ odstavec. Nikdy ale nedomýšlejte! Vše potřebné k rozhodnutí MUSÍ být v textu nebo z něj jednoznačně vyplynout. Možná to píšu podivně, ale věřte mi. Nikdo po vás nechce, abyste si domýšleli coby, kdyby.


Správnou odpověď určují gramatické časy, ostatní gramatika, slovíčka, vyjadřování (formální/neformální, ale počítejte spíš s formální AJ) atp. Opravdu pozorně čtěte. Ale před samým důkladným čtením doporučují přečíst otázky k textu, a pak bleskurychle projet text a chytit se pár slovíček, letopočtů (případně si je podtrhat)... a teprve poté se zaměřit na jednu otázku a určitou část textu. Otázky by měly jít v takovém pořadí jako jsou odpovědi v textu. Může se ale stát, že k zodpovězení potřebujete znát více odstavců, ne-li celý článek.

V zadání si dávejte extra pozor na KLAD a ZÁPOR. Někdy bývá zápor tučně vyznačen nebo podtržen, aby studenta upozornili. Ve stresu to je ale občas prostě k prdu. Jednoduše se snažte vnímat a pořádně číst. Někdy je v otázce jiný čas, v odpovědí také a zároveň se vylučují. Může na vás čekat opravdu hodně věcí.

Proto si stáhněte ze stránek fakulty zadání z minulých let. Samozřejmě tam většinou nechávají jen zadání minulého roku a nic víc zpětně. Já měla to štěstí, že jsem byla rozhodnutá o VŠ již v polovině třetího ročníku, a tak jsem měla možnost se ve výsledku učit ze dvou testů.

Navíc jsem se chystala na UK, takže jsem si koupila knížečku (na stránce až na konci) na přípravu k nim. Je to sice naprosto odlišný level, ale věřím, že mi to hodně pomohlo. Jiný level myslím v úrovni právě porozumění textu. Sice je pravda, že řazení odstavců mi letos (2014) přišlo na UPCE velmi těžké (samá inflace, apod.), ale porozumění textu je na UK rozhodně velmi, velmi těžké.

Doufám, že jsem na nic důležitého nezapomněla. Budu ráda, když se podělíte i vy o své zkušenosti a rady :)

5 postřehů:

 1. Ahojda Paffy! Mockrát děkuju za tento článek, hodně mi pomohl. Na tento obor si už dlouho brousím zuby a letos si podám přihlášku. Moc ráda bych toho ale slyšela ještě více, jestli by to nějako šlo. Možná, že kdyby sis mě prosím našla na fb? Jsem tam jako Aki Vachková ..každopádně jestli nebudeš chtít, nevadí a i tak ti moc děkuju za všechny tyto informace. Měj krásný den :)

  OdpovědětVymazat
 2. Zdravím,

  všechny části testu jsou mi v celku jasné, ale měla bys nějaký tip, jak se připravit na tu kulturně-historickou část? Nějak extra jsme to ve škole neprobírali, a já nějak nevím, z čeho čerpat... půjčila jsem si knížku "Stručné dějiny anglické literatury", ale že by mě to nějak zaujalo se říct nedá, nehledě na to, že o historii tam toho moc není a o zeměpise nebo politice, co tu uvádíš, už vůbec ne.

  Každopádně děkuju předem za jakoukoli radu. :)

  Terka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, já se na to učila tak, že jsem si našla testy z minulých let. Asi dva nebo tři. A podle toho. Nějaké věci se opakovaly a já se tak naučila všechny, které tam byly (jde většinou o data válek, atentát na nějakou osobu. Co se týče literatury, tak jen ty nejznámější z každého období - o. wilde, Shakespeare, James Joyce, John steinbeck, atd)
   Jinak si zkusí najít třeba souhrn dějin anglicky mluvících zemí na internetu :) ale zkus sehnat ty starší testy. Co se týče geologie, tak opět starší testy jsou základ. Stačí vědět pohoří, řeky, město, něco třeba (co se týče kultury) i o pilgrim fathers atp. Prostě základy na maturitu :)
   A nelekej se, že tu není uvedeno, že jsem autorkou webu, píšu z mobilu :) kdyby něco, ještě se zeptej. :)

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 3. Jé, děkuju moc za rady! Mrknu na to. :)

  OdpovědětVymazat

Píše Paffy 2013 NEKOPÍRUJ!!!. Používá technologii služby Blogger.

© Knihy nadevše!, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena