středa 11. června 2014

UK: Anglistika-amerikanistika - ústní část (2. kolo)

Studenti, kteří postoupili do 2. kola přijímacího řízení na jeden z nejžádanějších oborů na FF UK, se často ptají, co od toho mají čekat. Proto se pokusím sepsat svůj zážitek. Je pravda, že v ústní zkoušce jsem neuspěla. Ale o tom až na konec.

Už v pozvánce máte předem stanovené datum ústních. My se měli dostavit k prezenci v 8:00. V příloze sice píší, že se máme dostavit v 8:00-9:00… nikdo ale tak dlouho nečekal a nemyslím si, že bychom tam byli všichni. Takže jednoduše – přijděte pro jistotu co nejdříve.

Poté si s námi jednotliví zástupci komisí (bylo jich 6) dohodli čas, kdy se máme dostavit. Až na konec zkoušky vám řeknou, kdy si máte dojít pro výsledek a podepsat protokol. Já byla na řadě v 11:40. Ke zkoušce jsem ale byla nakonec pozvána už v 11:20 (protože chlapec přede mnou tam ještě nebyl a oni neváhali vyzvat mě – ještě, že jsem přišla o takovou dobu dříve).

Komise po mě chtěla OP, seznam četby a hned se mě ptali, jestli jsem cestovala dlouho a čím. Dále jestli jsem čerstvý maturant a z čeho jsem maturovala (kromě AJ). Poté jsme přešli k motivaci. U té jsme se zastavili trochu déle než bych čekala. Samozřejmě jsem měla něco nachystáno, ale nezapomeňte, že se vás mohou zeptat na cokoliv.

Dalším bodem byla literatura. A tu jsem, přiznávám, podcenila. Samozřejmě jsem věděla, jestli jde o realismus nebo romantismus… a také jsem věděla století a o čem autor převážně psal. Bohužel jsem se nezaměřovala na jazyk – a to byl kámen úrazu. Jak u Frankensteina, tak Alice’s Adventures in Wonderland se mě ptali na jazyk. U Alenky se mě dokonce ptali, jestli si pamatuji nějakou konkrétní báseň (už nevím jakou), ale v tom stresu jsem prostě měla temno a vypadala jsem hodně nejistě. Poté se mě ptali na Kadiš a ano, vím, co to slovo znamená… bohužel nervozita je mrcha a tam jsem prostě to správné anglické slovíčko v tu pravou chvíli nenašla. Jak říkám, prostě jsem to podcenila.

Podle toho také to hodnocení dopadlo. Bohužel jsem z obchodní akademie a to je možná trochu vykolejilo, a také jsem nematurovala z dějepisu, ale z ekonomiky a účetnictví. A také jsem čerstvý maturant. Takové to lehké škatulkování, ale bohatě to stačí, aby vás nechali projít (mít nad 50 b.), ale neměli jste šanci dostat se do těch 80 (případně více, někdy berou přes osmdesát). Já jsem tam šla s tím, že to nedám… ale trochu mě zarazilo, když jsem řekla, z čeho jsem maturovala a hned mě přerušili: „Takže jste nestudovala na gymnáziu?“ A jen ten tón mě znejistěl… raději jsem měla být ticho. :D Samozřejmě bych prošla, kdybych byla nabušená jako gymplák nebo člověk, který žil v cizině a ze všeho dokázal vybruslit. Rozhodně to nepodceňujte.

Moje komise byla pohodová, ale ve skutečnosti byla (co se týče hodnocení) stejně přísná jako ostatní. Nezlobím se na ně. Jen mi nemuseli říkat, že mám mezery v historii kvůli škole, na kterou jsem chodila… o historii totiž při ústních nepadlo ani slovo :D

Na chodbě jsem pak slyšela dívčinu (z jiného oboru), jak někomu volá a říká, že jakmile komisi řekla, že právě maturovala, řekli jen: „No jo.“ Na některých oborech to prostě dělají – musíš se snažit, po matuře se  sem prostě nedostaneš. Ale asi to nedělají u každého.


Co se týče seznamu četby, na webu anglistiky-amerikanistiky píší,  že seznam má mít kolem 20 titulů. Řekla bych, že je to spíš minimum!  Někteří tam měli celou A4 rozdělenou na 2 sloupce a měli zaplněný seznam třeba na 1 a ¼ sloupce :D Takže to je opravdu hodně děl. Proto se na ústní dobře připravte – nevíte co vás může potkat… tak ať uspějete lépe než-li já. 

1 postřehů:

  1. Tvůj blog byl přidán do nové tabulky obsahující knižní blogy a weby. Pokud máš nějaké otázky či reklamaci, tak se ozvy. Jakékoli změny prosím hlas.

    OdpovědětVymazat

Píše Paffy 2013 NEKOPÍRUJ!!!. Používá technologii služby Blogger.

© Knihy nadevše!, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena