neděle 5. ledna 2014

{RECENZE} Hvězdy nám nepřály, John Green

česká obálka
Název: Hvězdy nám nepřály (The Fault In Our Stars)
Autor: John Green
Vydání: 03/2013
Vazba: vázaná s přebalem
Překlad: Veronika Voljhejnová
Autor obálky: Emil Křizka
Stran: 240
Nakladatelství: Knižní klub
Žánr: romance, smrtelné choroby

Knihu kup zde: Knižní klub

Očekávání:

Tuto knihu jsem vyhrála na facebookové stránce Knižního klubu. Měla jsem uhádnout knihu z edice Světový bestseller, které se v prvním týdnu prodalo nejvíce. Jako výhru jsem si vybrala dvě knihy a jednou z ní byla právě Hvězdy nám nepřály. Tipla jsem si správně, byla jsem mezi prvními deseti a přišla mi výhra. Musím se přiznat, že o jsem o této knize nic nevěděla. Neměla jsem tušení, jaká je zápletka, jak to bude končit. Jen jsem věděla (a hlavně četla všude kolem), že jde o skvělou knihu, smutnou i veselou zároveň.

Neměla jsem tedy žádná očekávání… možná jen to, že bude stát za přečtení.

Moje dojmy:


Hned z počátku chci říct, že kniha je úžasná. Nejde mi tak o příběh, ale o ty myšlenky, které přináší autor. Mám ráda právě ty autory, kteří polemizují na jiné úrovni než bych uvažovala já. Podobně je na tom H. Murakami.

Opravdu lehce se mi četla a i přes všechen sarkasmus jsem cítila ten smutek, ale nejednou jsem se od srdce zasmála. Některé hlášky a komentáře jsou opravdu vtipné a to krásně vyvažuje celý příběh.

Hazel (hlavní hrdinka) je pro mě skvělá holka, která se pere s něčím, co nikdy přeprat nemůže – rakovinu. Věřím, že je neuvěřitelně silná, ale taky to tak úplně nevzdala. S Gusem je to jiné. Je to krásný kluk, který „jen“ přišel o nohu a vypadá už zdravě. Opravdu jsem měla ráda všechny postavy, všechny jejich sarkastické a cynické narážky, komentáře a občas trochu morbidní humor.

ALE! Musím se přiznat, že ke konci jsem opravdu brečela. A to nejednou. Vlastně i někde na začátku, ale to jsem měla asi nějaký zkrat :D Jednoduše, jde o dojemné čtení, které si náramně užijete.

filmový plakát
Pravdou je, že překlad mi občas trochu vadil. Několik vět bylo trošku krkolomných a někde ten doslovný překlad vyzněl opravdu vtipně, ale je také možné, že to byl účel. Tak, proč ne? Není vyloženě špatný, ale občas jsem si jen řekla: „Co?“ No, ehm… jedeme dál.

Věřím, že toto není moje poslední kniha od pana Greena. Jelikož na úplně první knihu od něj jsem narazila na Hledání Aljašky (to u nás ještě ani nevyšla kniha o Hazel a Gusovi) a opět mě zaujaly citáty a myšlenky, na které jsem na goodreads narazila. Prostě jsem ráda, když autor nepíše jen o pocitech, ale taky filozofuje a vy si při čtení řeknete: „Tý jo! To mě nikdy nenapadlo.“ (A nebo naopak :))

Mimochodem, chystá se filmové zpracování. Premiéra bude asi v červnu, tak si koukejte přečíst předlohu, ať máte co porovnávat. :)


"Ale mně by to nevadilo, Hazel Grace. Byla by pro mě čest nechat si od tebe zlomit srdce." - Gus

HODNOCENÍ:0 postřehů:

Okomentovat

Píše Paffy 2013 NEKOPÍRUJ!!!. Používá technologii služby Blogger.

© Knihy nadevše!, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena